OPOLNO 2071 / Opolno Zdrój 2021 / fot. Karolina Pawelczyk
Biuro Usług Postartystycznych
Czas działania 2021 - obecnie
beczmiana.pl/bup
/PL
Biuro Usług Postartystycznych to jednostka funkcjonująca w ramach struktury Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, której celem jest wspieranie działaniami artystycznymi ruchów społecznych i politycznych oraz wzmacnianie różnych form aktywizmu. BUP wdraża strategie, wyobraźnie i narzędzia artystyczne poza muzeami i galeriami sztuki, wyprowadzając sztukę na ulice i wprowadzając ją do mediów. Związana z Biurem szeroka sieć artystek i twórców aktywnie uczestniczy w programach i działaniach przeciwko autorytaryzmowi, faszyzmowi, wspierających postawy demokratyczne, pro-LGBT+ oraz ekologiczne, testując inne metody protestu. Biuro dąży do wzmocnienia tego oddolnego ruchu, zarówno w jego bardziej spontanicznych, jak i auto-refleksyjnych formach.
Metodologia pracy BUP opiera się na nawiązywaniu, podtrzymywaniu i rozwijaniu współpracy między artystami a działaczkami politycznymi i społecznymi. Biuro skupia się przede wszystkim na przeprowadzaniu artystycznych interwencji w przestrzeni publicznej, nawiązywaniu długofalowych sojuszy między artystkami i aktywistami oraz wdrażaniu artystycznej wyobraźni i praktyk w kontekście aktywistycznym i politycznym. BUP organizuje, wspiera i dokumentuje działania bezpośrednie; bierze udział w licznych demonstracjach i protestach; utrzymuje obecność w Internecie, publikując treści i raporty z działań; współpracuje z mediami i publicznymi instytucjami sztuki; tworzy internetowe archiwa i repozytoria wiedzy oraz organizuje spotkania, zjazdy i plenery.
Opis za: beczmiana.pl/bup/
Działania:
21-24.07.2022
OPOLNO TO PRZYSZŁOŚĆ
Od 21 do 24 lipca w Opolnie Zdroju przy granicy z odkrywką Turów odbędzie się plener artystyczny. Zagrożona zniszczeniem miejscowość przez kilka dni będzie tętnić życiem.
W lipcu 1971 roku w Opolnie-Zdroju, dawnej miejscowości uzdrowiskowej, graniczącej z odkrywką Kopalni Węgla Brunatnego Turów, odbył się pionierski, pierwszy w historii sztuki polskiej ekologiczny plener artystyczny zatytułowany “Ziemia Zgorzelecka: Nauka w procesie ochrony naturalnego środowiska człowieka”. W wydarzeniu, które wpisywało się w niezwykle żywą w latach 60. i 70. tradycję plenerów artystycznych, wzięli udział najważniejsi polscy artyści i artystki, naukowcy oraz przedstawiciele społeczności lokalnej – mieszkańcy i mieszkanki Opolna-Zdroju, górnicy, dyrektorzy kopalni. 
Organizatorzy na miejsce spotkania celowo wybrali Opolno-Zdrój – dawne uzdrowisko cierpiące z powodu sąsiedztwa kopalni i ogromnej elektrowni, położone w miejscu, w którym środowisko zostało w brutalny sposób przekształcone przez człowieka. Bezpośrednia bliskość industrialnego krajobrazu oraz program pleneru inspirowały artystki i artystów nie tylko do tworzenia ekologicznych w formie i treści wypowiedzi artystycznych, ale także długich dyskusji z zaproszonymi gośćmi – zarówno naukowcami, politykami jak i przedstawicielami kopalni – na temat zagrożeń wiążących się z dalszym rozwojem cywilizacji gatunku homo sapiens.
Latem 2021 roku, w okrągłą, 50. rocznicę historycznego pleneru, artystki, badaczki i aktywiści związani z Biurem Usług Postartystycznych odwiedzili Opolno-Zdrój by wraz z lokalną społecznością kontynuować procesy rozpoczęte w 1971 roku. W trakcie pleneru “Opolno 2071” poprzez działania artystyczne, edukacyjne, społeczne i integracyjne, prowadzili dyskusję na temat relacji człowieka ze środowiskiem oraz zmieniającej się roli i kształtu sztuki ekologicznej w XXI wieku, a także zabrali głos w publicznej debacie na temat kryzysu ekologicznego i klimatycznego oraz sprawiedliwej transformacji regionu.
Hasło „Opolno to przyszłość!”, które matronuje kolejnej edycji pleneru w Opolnie-Zdroju w 2022 roku pojawiło się na banerze niesionym przez uczestniczki i uczestników podczas uroczystej parady, która zwieńczyła „Opolno 2071”. Dziś sytuacja w Turowie jest zupełnie inna niż rok temu: gorący spór pomiędzy Polską a Czechami został pozornie rozwiązany a kopalnia i elektrownia nadal funkcjonują i wciąż wywierają negatywny wpływ na sytuację społeczną, polityczną, ekonomiczną i ekologiczną okolic. Ze względu na działalność kompleksu energetycznego region nie otrzyma pieniędzy z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, a w związku z pełną rosyjską inwazją na Ukrainę i wykorzystywaniem przez Rosji paliw kopalnych jako broni w konflikcie, zmienia się społeczna ocena funkcjonowania odkrywki. 
Czy w kontekście diametralnie pogarszającej się sytuacji środowiskowej i energetycznej, rosyjskiej inwazji oraz rozczarowującej polityki klimatycznej Polski i Unii Europejskiej, adaptacja i sprawiedliwa transformacja regionu są wciąż możliwe? Jaką rolę może odegrać w tym procesie i czego przy okazji może nauczyć się sztuka? Czy Opolno-Zdrój rzeczywiście może stać się laboratorium sprawiedliwej i ekologicznej przyszłości, tak jak wyobrażali to sobie artystki i artyści w 1971 roku? Między innymi na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestniczki i uczestnicy pleneru “Opolno to przyszłość!”.
Plener “Opolno to przyszłość!” jest organizowany przez Biuro Usług Postartystycznych – interdyscyplinarną jednostkę, która wspiera działaniami twórczymi ruchy społeczne i polityczne w celu wzmocnienia ich przekazu za pomocą środków artystycznych – we współpracy z przedstawicielkami społeczności Opolna-Zdroju: panią sołtys Anną Wilczyńską i Stowarzyszeniem “Na Trójstyku”.
źródło: Biuro Usług Postartystycznych
_______________
6-8 sierpnia 2021
OPOLNO 2071
W lipcu 1971 roku w Opolnie Zdroju, dawnej miejscowości uzdrowiskowej, graniczącej z odkrywką Kopalni Węgla Brunatnego Turów, odbył się pionierski, pierwszy w historii sztuki polskiej, ekologiczny plener artystyczny „Ziemia Zgorzelecka 1971: Nauka i sztuka w procesie ochrony naturalnego środowiska człowieka”. Sympozjum, w którym wzięły udział najważniejsze polskie artystki i artyści, naukowczynie, eksperci oraz przedstawiciele społeczności lokalnej – mieszkańcy Opolna-Zdroju, górnicy, dyrekcja Kopalni – wpisywało się w niezwykle żywą w latach 60. i 70. XX wieku tradycję plenerów artystycznych. Wydarzenie było w całości problematyce ekologicznej, stając się momentem założycielskim dla rodzącej się wtedy w polskim świecie twórczym świadomości środowiskowej. Bezpośrednia bliskość kopalni, elektrowni i industrialnego krajobrazu oraz program pleneru inspirowały artystki i artystów do tworzenia ekologicznych wypowiedzi artystycznych, a także prowadzenia dyskusji na temat relacji człowieka i środowiska.
W okrągłą, 50. rocznicę pierwszego polskiego, ekologicznego pleneru artystycznego, artystki i artyści ponownie odwiedzili Opolno-Zdrój. Podczas trzydniowego pleneru „Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071” grupa twórczyń, kuratorów, badaczek oraz przedstawicieli społeczności lokalnej powróciła do dyskusji i działań rozpoczętych w 1971 roku. Jednak tym razem, zamiast ostrzegać, snuć apokaliptyczne rozważania i komentować destrukcyjne zapędy gatunku homo sapiens, artystyczne narzędzia i twórcza wyobraźnia zostały uruchomione by wytworzyć wizję wspólnej, zielonej i sprawiedliwej przyszłości dla Opolna-Zdroju i całego regionu. Osią plenerowych działań była spekulatywna fikcja, w której odkrywka i elektrownia są już wspomnieniem dawno minionych czasów, a Opolno-Zdrój – futurystycznym uzdrowiskiem i rekreacyjnym centrum rezydencji artystycznych. 
Plener z założenia wpisuje się w niezwykle istotną debatę dotycząca transformacji energetycznej i jej społecznych kosztów, która toczy się obecnie w Polsce. Na początku roku polski rząd wydał zgodę na przedłużenie funkcjonowania kopalni i elektrowni w Turowie oraz poszerzenie obszaru odkrywki. Oznacza to zniknięcie z powierzchni ziemi połowy pełnego zabytkowej 
architektury uzdrowiskowej Opolna-Zdroju; dalszą eskalację problemów i napięć trapiących lokalną społeczność (która od wielu lat cierpi z powodu trudnej sytuacji społecznej, ekologicznej i materialnej) oraz dalsze zanieczyszczanie środowiska i degradację krajobrazu. Kopalnia i elektrownia Turów znalazły się na ustach całej Europy, gdy czeski rząd zaskarżył tę decyzję w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Realizując działania w tym kontekście za pomocą twórczych metod i artystycznej wyobraźni zabraliśmy głos w dyskusji, w której jak w soczewce skupiają się kluczowe dla Polski i Europy problemy związane z kryzysem klimatycznym, sprawiedliwą transformacją i Europejskim Zielonym Ładem.
źródło: Biuro Usług Postartystycznych

Office for Postartistic Services
Operating since 2021
beczmiana.pl/bup
/EN
The Office for Postartistic Services is a unit operating within the structure of the Bęc Zmiana Foundation for New Culture. Its goal is to support social and political movements through artistic actions and to strengthen various forms of activism. The Office implements artistic strategies, imaginaries, and tools beyond museums and art galleries, bringing art into the streets and the media. A wide network of artists and creators associated with the Office actively participate in programs and activities opposing authoritarianism and fascism, supporting democratic, pro-LGBT+, and ecological attitudes, and testing alternative forms of protest. The Office aims to empower this grassroots movement in both its spontaneous and self-reflective forms.
The methodology of the Office is based on initiating, maintaining, and developing cooperation between artists and political and social activists. The Office focuses primarily on carrying out artistic interventions in public spaces, establishing long-term alliances between artists and activists, and introducing artistic imagination and practices into activist and political contexts. The Office organizes, supports, and documents direct actions; participates in numerous demonstrations and protests; maintains an online presence by publishing content and action reports; collaborates with media and public art institutions; creates online archives and knowledge repositories; and organizes meetings, gatherings, and outdoor workshops.
Description source: beczmiana.pl/bup/
Activities:
21–24 July 2022
OPOLNO IS THE FUTURE
From July 21 to 24, an art plein-air will take place in Opolno-Zdrój, a village near the Turów lignite mine. This threatened locality will come alive for several days.
In July 1971, in Opolno-Zdrój—a former spa town bordering the Turów lignite mine—Poland's first ecological art plein-air took place, titled *Zgorzelec Land: Science in the Process of Protecting the Human Natural Environment*. The event, which belonged to the vibrant tradition of art plein-airs in the 1960s and 70s, brought together leading Polish artists, scientists, and representatives of the local community—residents of Opolno-Zdrój, miners, and mine directors.
The organizers deliberately chose Opolno-Zdrój as the meeting place—a former health resort suffering from the proximity of the mine and the massive power plant, located in a place where the environment had been brutally transformed by humans. The close presence of the industrial landscape and the plein-air program inspired artists not only to create environmentally-themed artistic statements but also to engage in long discussions with invited guests—scientists, politicians, and representatives of the mine—about the dangers associated with the continued development of homo sapiens civilization.
In the summer of 2021, marking the 50th anniversary of the historical plein-air, artists, researchers, and activists associated with the Office for Postartistic Services visited Opolno-Zdrój to continue the processes started in 1971 together with the local community. During the plein-air *Opolno 2071*, through artistic, educational, social, and integrative activities, they discussed the relationship between humans and the environment and the evolving role and shape of ecological art in the 21st century. They also participated in the public debate on the ecological and climate crisis and the just transition of the region.
The slogan *“Opolno is the Future!”*, which became the theme of the next edition of the plein-air in Opolno-Zdrój in 2022, first appeared on a banner carried by participants during the ceremonial parade that concluded *Opolno 2071*. Today, the situation in Turów is very different from a year ago: the heated dispute between Poland and the Czech Republic has been seemingly resolved, yet the mine and power plant continue to operate, still exerting a negative impact on the social, political, economic, and ecological situation of the region. Due to the operations of the energy complex, the region will not receive funds from the EU Just Transition Fund, and in the context of Russia’s full-scale invasion of Ukraine and the use of fossil fuels as a weapon in the conflict, public perception of the mine has shifted.
In the context of the rapidly deteriorating environmental and energy situation, Russia’s invasion, and the disappointing climate policies of Poland and the EU, is adaptation and just transformation of the region still possible? What role can art play in this process, and what can it learn along the way? Can Opolno-Zdrój truly become a laboratory for a just and ecological future, as envisioned by artists in 1971? These are among the questions that participants of the *Opolno is the Future!* plein-air will try to answer.
The *Opolno is the Future!* plein-air is organized by the Office for Postartistic Services—an interdisciplinary unit supporting social and political movements through creative actions to strengthen their message through artistic means—in cooperation with representatives of the Opolno-Zdrój community: village head Anna Wilczyńska and the "Na Trójstyku" Association.
Facebook event: [https://www.facebook.com/events/8103736602977286](https://www.facebook.com/events/8103736602977286)
Source: Office for Postartistic Services
---
6–8 August 2021
OPOLNO 2071
In July 1971, in Opolno-Zdrój—a former spa town bordering the Turów lignite mine—Poland’s first ecological art plein-air titled *Zgorzelec Land 1971: Science and Art in the Process of Protecting the Human Natural Environment* took place. The symposium, which included leading Polish artists, scientists, experts, and representatives of the local community—residents of Opolno-Zdrój, miners, and the mine management—was part of the highly active tradition of art plein-airs in the 1960s and 70s. The event was entirely devoted to ecological issues and became a founding moment for the emerging environmental awareness in Poland's art scene. The close proximity of the mine, power plant, and industrial landscape, as well as the program of the plein-air, inspired artists to create environmentally oriented artistic statements and engage in discussions about the human-environment relationship.
On the 50th anniversary of Poland’s first ecological art plein-air, artists returned to Opolno-Zdrój. During the three-day plein-air *Zgorzelec Land: OPOLNO 2071*, a group of artists, curators, researchers, and representatives of the local community revisited the discussions and actions initiated in 1971. However, this time, instead of warning, speculating apocalyptically, and commenting on the destructive tendencies of homo sapiens, artistic tools and creative imagination were activated to produce a vision of a shared, green, and just future for Opolno-Zdrój and the entire region. The core of the plein-air was a speculative fiction in which the mine and power plant are mere memories of a bygone era, and Opolno-Zdrój is imagined as a futuristic spa and a recreational center for artist residencies.
The plein-air deliberately engages with the crucial debate on energy transformation and its social costs currently ongoing in Poland. At the beginning of the year, the Polish government approved the extension of the mine and power plant operations in Turów and the expansion of the mining area. This decision means the disappearance of half of Opolno-Zdrój’s historic spa architecture; further escalation of problems and tensions affecting the local community (which has long struggled with social, ecological, and material difficulties); and continued environmental pollution and landscape degradation. The Turów mine and power plant became a major European topic when the Czech government filed a complaint against this decision with the European Court of Justice. By carrying out activities in this context using creative methods and artistic imagination, we engaged in a discussion that concentrates key issues for Poland and Europe related to the climate crisis, just transition, and the European Green Deal.
Source: Office for Postartistic Services​​​​​​​
Back to Top